Wewnętrzna wymiana informacji w żywym obiekcie...
Komentarze: 0
Wewnętrzna wymiana informacji w żywym obiekcie odbywa się, gdy
pomocą czynników fizycznych (pola elektromagnetyczne i akustyczne) oraz chemicznych (związki neuroprzekaźnikowe). Jednocześnie wiodącą rolę przypisuje się czynnikom fizycznym ze względu na dużą dokładność, globalność i ogromną szybkość ustalania relacji między strukturami biologicznymi w procesie ekspozycji na wzbudzenie i syntezę informacji. Ponadto istnieje możliwość selektywnego częstotliwościowo promieniowania elektromagnetycznego pełniącego rolę neuroprzekaźników w mózgu.
Wymiana informacji człowieka z otaczającym go światem odbywa się za pomocą prądu elektrycznego, który ma właściwości falowe zgodne ze schematem zmiany fazy falowej cząstki pod wpływem wektora potencjału pola , co jest ważne dla zrozumienia fizycznej natury procesów umysłowych człowieka.
Komórki i ich struktury oddziałują na siebie poprzez swoje pola.
Ponieważ pole związane z konkretną komórką wykracza poza swoje granice i oddziałuje w otaczającym ją środowisku, powstają rzeczywiste pola - struktury polowe, które w danym momencie są wynikiem syntezy wszystkich pól komórkowych tego układu. Układy molekularne powstają i funkcjonują pod wpływem struktur polowych, które w tym przypadku pełnią rolę aktywnej zasady dynamicznej. Pod względem funkcjonalnym wskazane jest rozważenie odruchu warunkowego nie jako bezpośredniego połączenia komórek nerwowych za pomocą włókien, ale jako rezonansowej interakcji różnych układów dynamicznych ludzkiego mózgu i ciała. Innymi słowy, psychika rozpatrywana w aspekcie bytu, w aspekcie ontologicznym, okazuje się być swoistą formą materii.
Ta forma istnienia materii z jej charakterystyczną funkcją odblaskową nie daje się sprowadzić do podłoża nerwowego (organów układu nerwowego): każdy element tej struktury jest zbudowany zgodnie z prawami fizjologii w wyniku wzajemnego oddziaływania komórek, narządów i tkanki ciała; ale sama powstaje w trakcie interakcji sygnałowej między człowiekiem a środowiskiem.
Dodaj komentarz